Określenia domena, hosting, PageRank, CMS

Link popularity

Liczba linków przychodzących.

Linki przychodzące są jednym z najważniejszych czynników, określających pozycję poszczególnych stron w wynikach wyszukiwania np: w Google. Duża liczba linków popularity jest gwarantem wysokich pozycji w wyszukiwarkach.

CMS

CMS to system pozwalający samodzielnie zarządzać zawartością własnej strony internetowej – tworzyć ją, dodawać i usuwać podstrony, zarządzać zawartością podstron itp. System ten został stworzony z myślą o tych, którzy nie znają podstaw HTML i posiadają podstawową wiedzę na temat obsługi komputera, a pragną posiadać własną stronę internetową, samemu ją prowadzić, aktualizować znajdujące się na niej materiały, dodawać i usuwać zdjęcia lub dokumenty. CMS to również narzędzie dla tych, którzy często aktualizują materiały znajdujące się na stronach internetowych, a chcą to robić szybko i łatwo.

Domena

Domena to unikalny adres w Internecie, który prowadzi do strony internetowej umieszczonej na serwerze. Przykład domeny to twojanazwa.pl

Grafika wektorowa

Grafika wektorowa jest grafiką w pełni skalowalną, co oznacza, iż obrazy wektorowe można nieograniczenie powiększać oraz zmieniać ich proporcje bez uszczerbku na jakości. Obraz może być wyświetlony w maksymalnie dostępnej dla ekranu czy wydruku rozdzielczości. Sama jakość obrazu uzależniona jest wyłącznie od dokładności wykonania obrazu. W przypadku grafiki rastrowej obrót obrazu może zniekształcić go powodując utratę jakości (w szczególności, jeśli nie jest to obrót o wielokrotność kąta prostego). Typowe edytory grafiki wektorowej pozwalają oprócz zmiany parametrów i atrybutów, także na przekształcenia na obiektach, np.: obrót, przesunięcie, odbicie lustrzane, rozciąganie, pochylanie, czy zmiana kolejności obiektów na osi głębokości.

SEO

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. Search engine optimization – SEO; zwana także pozycjonowaniem, ang. Web Positioning) – działania zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów i wyrażeń kluczowych.

Hosting

Hosting – to udostępnienie miejsca na serwerze. Na takim serwerze można tworzyć konta poczty e-mail oraz umieszczać jedną lub kilka stron internetowych. Taki serwer ma swoją nazwę internetową czyli domenę. Osobiście nie polecam darmowych serwerów, ponieważ są one bardzo obciążone, a co za tym idzie strony umieszczone na nich ładują się znacznie wolniej. Po za tym wybór domeny na takim koncie hostingowym tak naprawdę nie jest wyborem domeny tylko subdomeny, co oznacza że w adresie występuje nazwa domeny serwera.

Serwer

Strony www istniejące w internecie są umieszczone na serwerach. Czyli komputerach pełniących rolę serwera.

Dla posiadania własnego serwera należałoby:

– przeznaczyć na serwer specjalnie wyposażony komputer klasy PC;
– zainstalować w pomieszczeniu klimatyzację niezbędną do utrzymania optymalnych warunków pracy sprzętu;
– podłączyć dwa odpowiednio szybkie łącze internetowe. Posiadając dwa niezależne połączenia z Internetem nie tylko zwiększamy szybkość pracy serwera, ale zapewnimy jego nieprzerwaną pracę nawet, gdy jedno z nich zawiedzie lub zostanie czasowo wyłączone na okres prac konserwacyjnych.
– do działania serwera konieczne są regularne dostawy prądu, więc oprócz podłączenia do sieci energetycznej należy zaopatrzyć się w urządzenia podtrzymujące dostawy energii elektrycznej w razie awarii sieci energetycznej. ( Rolę tę mogą pełnić dwa urządzenia typu UPS. Są to specjalne akumulatory, które w trakcie normalnych dostaw energii filtrują wszelkie skoki napięcia w sieci elektrycznej, a w wypadku awarii dostarczają energie potrzebną pracującym komputerom.

PageRank

Metoda nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej, oznaczającej jej jakość.Algorytm PageRank jest wykorzystywany przez popularną wyszukiwarkę internetową Google.

Webdesign

Webdesign to pojęcie bardzo ogólne, coraz częściej pod pojęciem webdesign rozumie się nie tylko tworzenie serwisów www czy stron firmowych, ale obejmuje ono również tworzenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań internetowych, które wspierają działanie firmy.

Webdesigner

Webdesigner opracowuje dostępny interfejs strony oraz szatę graficzną. Jest wyspecjalizowanym grafikiem, który tworzy szatę graficzną przeznaczoną dla serwisów WWW. Dobry grafik powinien, umieć tworzyć rastrowe oraz wektorowe aplikacje graficzne. Takie najpopularniejsze narzędzia to Adobe Photoshop, Adobe Flash, CorelDRAW, GIMP.

Profesjonalny Hosting
Scroll to Top