Wtyczki do optymalizacji strony WordPress

Strony internetowe WordPress wykonane na gotowych motywach, są zazwyczaj przeładowane kodem HTML, CSS oraz JavaScript. Dlaczego? A no, dlatego,  że motywy nie są tworzone ręcznie, kod nie jest pisany od podstaw, tylko generowany przy pomocy odpowiednich programów do tworzenia motywów.

Pięknie wyglądająca strona z ciekawymi efektami animacji z wykorzystaniem biblioteki jQuery, z wieloma funkcjonalnymi wtyczkami, nie będzie przyjazna dla pozycjonowania. Jej szybkość ładowania będzie niska, a co za tym idzie, przy obecnym algorytmie Google, który jako jeden z czynników bierze pod uwagę właśnie szybkość ładowania strony(czego można było się domyślić po udostępnieniu przez firmę narzędzia PageSpeed) pozycja strony w wyszukiwarce będzie niższa.

Wybierając serwer zwróć również uwagę czy w ofercie ma HTTP/2, protokół ten jest znacznie szybszy niż jego starsza wersja. Dla wyjaśnienia protokół HTTP najprościej rzecz ujmując, odpowiada za komunikację serwera z przeglądarką.

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony?

Jest na to kilka sposobów:

1. Narzędzie Google – PageSpeed – analizuje zawartość strony internetowej, a następnie sugeruje sposoby zwiększenia szybkości jej ładowania.

2. Narzędzie Pingdom Website Speed Test tools.pingdom.com – narzędzie to sprawdzania szybkości i analizy strony.

3. Narzędzia dla deweloperów – przeglądarka Chrome, zakładka Audits

audits

Wtyczki do optymalizacji

Optymalizacja strony internetowej i zwiększenie szybkości jej wczytywania to nie tylko optymalizacja kodu, ale również inne zabiegi jak jak: wykorzystanie pamięci podręcznej, przełożenie ładowania js oraz css na koniec, kompresja GZIP czy optymalizacja grafiki.

1. W3 Total Cache – wtyczka poprawia wydajność serwera, buforując stronę, skracając czas ładowania.

2. WP Fastest Cache – wtyczka zapisuje stronę w pamięci podręcznej w postaci statycznego pliku HTML, aby nie wyświetlać strony raz za razem.

3. WP Performance Score Booster – z tą wtyczką przyspiesz czasy wczytywania strony i poprawisz wynik witryny. Usuniesz ciągi zapytania z treści statycznej, włączysz kompresję GZIP ( tekst, html, javascript, css) i wykorzystasz buforowanie przeglądarki.

4. Async JavaScript – przy zastosowaniu asynchronicznego ładowanie kodu JavaScript byłabym ostrożna. Co prawda zastosowanie tej wtyczki znacznie przyśpieszy stronę, ale może się okazać, że strona się „wywaliła”

5. CSS JS Manager – wtyczka, w której możemy wybrać pliki do optymalizacji. Niestety, w wersji darmowej bardzo okrojona i mało intuicyjna.

6. AMP – Oficjalna wtyczka AMP obsługiwana przez zespół AMP. Przyspieszone strony mobilne. AMP to potężne środowisko komponentów internetowych, które pomaga budować szybkie, pierwsze strony internetowe.

Wtyczki, które realizują wiele funkcji optymalizacji

Autoptimize

Kompleksowe rozwiązanie, dzięki tej wtyczce ​​optymalizacja witryny jest naprawdę łatwa. Możesz  minimalizować i buforować skrypty i style, przenosić i odkładać skrypty do stopki i minimalizować HTML. Możesz optymalizować i leniwie ładować obrazy, optymalizować czcionki Google, czy też asynchronizować kod JavaScript.

SG Optimizer

Wtyczka ta jest chyba najbardziej znaną wtyczką z grupy wtyczek do optymalizacji. Z tą wtyczką:

  • Usuniesz  niepotrzebne znaki z danych wyjściowych HTML, zapisując dane i zwiększając szybkość witryny.
  • Zminimalizujesz pliki JavaScript
  • Odłóżysz ładowanie blokujących renderowanie plików JavaScript, aby przyspieszyć początkowe ładowanie strony.
  • Zminimalizujesz pliki CSS
  • Połączysz wiele plików CSS w jeden, aby zmniejszyć liczbę żądań generowanych przez witrynę.
  • Zoptymalizujesz ładowanie czcionek Google
  • Usuniesz ciągi zapytania z zasobów statycznych

Jeśli dotarłeś do tego miejsca, to mam jeszcze coś dla Ciebie.

Przy testowaniu szybkosci strony jest informacja o możliwosci skrócenia czasy reakcji serwera (TTFB)

Czas TTFB (ang. Time to First Byte) to czas liczony od wysłania przez klienta zapytania do serwera WWW do momentu odebrania pierwszego bajtu danych. Do zbadania czasu odpowiedzi serwer można wykozystać narządzie na stronie https://www.bytecheck.com/

Życzę szybkiego czasu ładowania, tak najlepiej 1 s.

Profesjonalny Hosting
Scroll to Top