Zmieniamy motyw WordPress & Test nowego motywu

Zmiana motywu WordPress w serwisie, który funkcjonuje od lat, a instalacja motywu na nowej stronie internetowej różnią się od siebie pod wieloma względami. Po pierwsze, to co nowe nie zawsze bywa lepsze, przyzwyczailiśmy się już do starej szaty graficznej, wiemy co gdzie jest, znamy dobrze układ strony, a jednak decydujemy się do zmiany bo chcemy mieć atrakcyjną stronę na miarę aktualnych trendów.

Nowy motyw zazwyczaj powoduje wiele zmian w układzie, na przyzwyczajenie się do poruszania się po stronie potrzebujemy trochę  czasu, odczuliśmy to już niejednokrotnie po zmianie strony na Allegro. Nie wiem jak Wy, ale ja za każdym razem zastanawiałam się po co te zmiany, przecież było dobrze i wygodnie. A jednak po pewnym czasie stwierdzałam, że nowy układ jest OK.  To tak jak z nowym telefonem, z początku nie możemy ogarnąć jego funkcji, nie wiemy co gdzie się znajduje, musimy przenosić kontakty, ale po pewnym czasie wiemy już. że nasz nowy telefon jest o wiele bardziej funkcjonalny. I tak również jest ze stroną internetową, zmiana motywu to nie tylko zmiana szaty graficznej to coś więcej.

Wybór nowego motywu dla funkcjonującego serwisu

Przy wyborze nowej szaty graficznej głównie kierujemy się wyglądem oraz tematyką. I tak do zmiany strony wybraliśmy z kategorii moda i uroda szablon o nazwie Belle Fleur – motyw WordPress dla strony  ślubnej.

Oczywiście można taki motyw zastosować do innej tematyki, ale pokrewnej, bądź jeśli motyw posiada rozbudowaną personalizacje, możemy go dostosować do dowolnej branży. Jeśli w personalizacji nie ma możliwości na przykład zmiany kolorystyki strony, to nie do każdego typu działalności może odpowiadać dana kolorystyka.

Instalacja nowego motywu WordPress

Wybraliśmy motyw, to czas go zainstalować. Standardowo dodajemy motyw poprzez wgranie paczki instalacyjnej (formacie .zip) w zakładce Wygląd – Motywy – Dodaj nowy – Wyślij motyw na serwer. Następnie  instalujemy niezbędne wtyczki, zazwyczaj motywy mają ich kilka, te najważniejsze musimy zainstalować, bo bez nich motyw po prostu nie będzie działał poprawnie.

+ dla motywu Belle Fleur za możliwość automatycznej instalacji wybranych wtyczek. Instalujemy tylko wtyczkę  Cherry Plugin Wizard.

wtyczki motywu
Co zauważyłam przy hurtowej instalacji wtyczek, to to że w przypadku braku postępu ładowania warto odświeżyć stronę. (– dla motywu Belle Fleur)
wtyczki instalacja

Strona po instalacji, jest w bardzo prostym jednokolumnowym układzie. Teraz przy pomocy Elementora możemy edytować stronę i zbudować własny układ

zmiana motywu wordpress

Jeśli nie masz pomysłu na układ strony, można zainstalować demo. Dołączamy demo do istniejącej zawartości. Przykładowe dane (zdjęcia, treści, strony, wpisy, itp.) zostaną dodane do strony.

+ dla motywu Belle Fleur za dostępne demo strony o tematyce ślubnej.

demo

Strona internetowa zmieni swój układ oraz zawartość (pozostawiając dotychczasową treść i zdjęcia). Strona przed wykonanie testu miała układ jak widać na załączonej grafice.

strona internetowa

Po wgraniu demo strona główna zmieniła się na wybrany układ, teraz pozostało tylko przejść do edycji strony w Elementorze i zmienić tekst na własny, układ mamy gotowy. Jeśli któryś z elementów nam nie odpowiada możemy się go pozbyć, również możemy dodać nowe elementy.

zmiana motywu

Praca z demo poniekąd jest wygodna, bo mamy gotowy pomysł na stronę, ale należy pamiętać, że to co jest nam nie potrzebne należy usunąć. A już pozostawienie niezedytowanej treści jest karygodnym błędem.

– dla dla motywu Belle Fleur za długość ładowania strony

To co jest efektowne i ma wiele elementów, styli i układów strony, często ciągnie za sobą masę niepotrzebnego kodu. Gotowe motywy WordPress umożliwiają stworzenie za pomocą tego samego motywu wiele różnych stron, a to właśnie  dzięki wielofunkcyjności. Choć nie będziemy ich wszystkich wykorzystywać, one i tak są w gotowych motywach bo nie wiadomo na co się zdecydujesz.

Przy wyborze gotowego motywu warto zwrócić uwagę na szybkość ładowania demo strony.

Profesjonalny Hosting
Scroll to Top