Instalacja WordPress-a

Instalacja WordPress-a na localhost

Do instalacji WordPress-a na komputerze polecam pobrać środowisko XAMPP, jest to darmowy serwer www do testów wykonywanych lokalnie na komputerze. Paczka zawiera Apache’a, PHP oraz bazę danych MySQL, te trzy elementy są niezbędne dla prawidłowego działania WordPressa. System WordPress jest napisany w języku PHP, a wszystkie informacje o stronie i treści są przechowywane w bazie danych MySQL. Po zainstalowaniu serwera należy uruchomić XAMPP Control Panel

Uruchamiamy usługę Apache i MySQL przez naciśnięcie przycisku Start. Sprawdzamy czy serwer działa poprawnie, uruchamiamy w tym celu przeglądarkę i wpisujemy w pasku adres localhost.

Jeśli widzisz tą stronę to znaczy, że instalację XAMPPa wykonałeś poprawnie.

Sprawdzimy teraz czy działa baza danych MySQL. Przechodzimy do XAMPP Control Panel i klikamy na przycisk Admin.

Mamy przygotowane środowisko do instalacji. Pobierz więc paczkę zip WordPressa wersja 4.8.2 i wypakuj do folderu htdocs (ścieżka xampp/htdocs). Możesz również w XAMPP Control Panel kliknąć w przycisk Explorer i przejść do katalogu htdocs. Jeśli planujesz więcej testowych stron to proponuję stworzyć nowy katalog i w nim umieścić pliki WordPressa.

Rozpoczynamy instalację.  Uruchamiamy przeglądarkę wpisujemy localhost/wordpress wybieramy język instalacji.

Zanim zaczniemy korzystać z WordPressa musimy ustawić dostęp do bazy danych MySQL

Przechodzimy więc do localhost/phpmyadmin i dodajemy nową bazę danych

Po utworzeniu bazy danych przechodzimy do następnego kroku przycisk Zaczynajmy!

Wpisujemy dane potrzebne do połączenia się z MySQL. Instalujemy WordPressa lokalnie w celach testowych, więc możemy skorzystać z użytkownika root.

Pamiętaj, że instalując system na serwerze musisz utworzyć konto użytkownika i nadać mu uprawnienia do utworzonej bazy. Nie korzystaj z konta root!

Już prawie gotowe. Wpisz tytuł witryny i utwórz konto administratora.

Panel administratora dostępny /wp-admin/

Instalacja zakończona.
Życzę powodzenia w poznawaniu tajników WordPress-a i zapraszam na mój kanał YouTube

Instalacja WordPress-a na serwerze

Większość firm hostingowych udostępnia popularne aplikacje. Jeśli masz dostęp do takich aplikacji wystarczy zainstalować WordPress-a z poziomu panela administratora serwera. Jeśli jednak jest inaczej to podobnie przenosimy pliki WordPress-a na serwer do wybranego katalogu przy użyciu klienta FTP np.  FileZilla.

Na blogu więcej o tworzeniu stron www z wykorzystaniem możliwości WordPress.

Exit mobile version