Popularne serwisy aukcyjne. Gdzie najlepiej wystawiać aukcje.

Pewno nie raz zastanawiałeś się na tym, jakie są najpopularniejsze serwisy aukcyjne czy też ogłoszeniowe. Wybierając serwis internetowy, w którym planujemy wystawić aukcje powinniśmy najpierw sprawdzić czy warto, czy nasza aukcja będzie miała w miarę duży zasięg w sieci Internet. Od czego to zależy? Od popularności, ilości innych aukcji, ceny za wystawienie przedmiotu oraz przyjaznego formularza dodania aukcji oraz edycji.

Dzisiaj przyglądniemy się dwu najpopularniejszym (kolejność jest przypadkowa).

Allegro

Allegro powstało 13 grudnia 1999. Arjan Bakker zainspirował się serwisem eBay i postanowił coś podobnego stworzyć w Polsce. Najbardziej rozpoznawana marka w świecie serwisów aukcyjnych, choć aktualnie większość sprzedaży na Allegro odbywa się poprzez Kup Teraz, to nadal można wystawić aukcję z licytacją. Rozwój Allegro jest ukierunkowany na multi e-sklep (sklep internetowy z wieloma sprzedającymi) i w ostatnich latach użytkownicy mocno to odczuli. Zmienił się układ stron aukcyjnych, dotychczasowe indywidualne szablony wypadły z użycia. Serwis zmienił zasady wystawiania przedmiotów i edytor HTML do którego tak przywykliśmy, został zastąpiony w pełni responsywnym układem. Niestety albo stety, każda aukcja stała się taka sama. Czy to dobrze? Dla samej strony TAK, jest przejrzysta, dobrze wyświetla się na urządzeniach mobilnych i uzyskuje dobry wynik szybkości ładowania się strony. Dla aukcji, firmy wystawiającej produkt NIE, każda aukcja jest do siebie podobna, dostępne układy nie umożliwiają personalizacji, każdy element na stronie jest z góry zaplanowany, możemy jedynie dodać zdjęcia, logo i opis w innym miejscu, a i tu mamy tylko kilka możliwości do wyboru.

Przejdźmy zatem do danych:

Ilość stron: około 29 400 000
Liczba użytkowników: 12,5 mln – jak podaje samo Allegro.
Koszt wystawienia aukcji: od 0,60 zł
Prowizja od sprzedaży: ceny są różne w zależności od kategorii aukcji (przykładowo w kategorii Smartfony i telefony komórkowe prowizja od sprzedaży wynosi  4,5%)

eBay

eBay został założony 3 września 1995 roku przez Pierre’a Omidyara. Mówi się, że do stworzenia platformy aukcyjnej zainspirowała go narzeczona. Aktualnie eBay działa w 37 krajach, ale do porównania serwisów pobierzemy dane tylko polskiej platformy. Serwis ebay.pl nie jest tak popularny jak wzorowane na nim Allegro, ale jak się okazuję prowizja eBay jest zdecydowanie niższa. Co do wyglądu stron aukcji na ebay.pl czas jakby się zatrzymał i widzimy strony, które aż proszą się o optymalizację i zmianę wyglądu. Czyżby polski lider aukcji internetowych, wyprzedził swojego inspiratora.

Przejdźmy do danych:

Ilość stron: około 1 240 000
Liczba użytkowników: brak danych (jeśli masz takie informacje napisz w komentarzu)
Koszt wystawienia aukcji: od 1 zł
Prowizja od sprzedaży: 2,7% ceny końcowej, ale nie więcej niż 46,79 zł

Poniżej znajdują się trzy propozycje tematów na kolejny artykuł. Czekam na komentarze i na opinie, który temat jest najbardziej interesujący i chcielibyście, aby pojawił się na blogu. Możecie zgłaszać również swoje własne pomysły.

1. Popularne serwisy ogłoszeniowe. Gdzie najlepiej wystawiać ogłoszenia.
2. Sklep internetowy PrestaShop. Jakie moduły warto zainstalować?
3. Tworzenie strony internetowej zlecić, czy wykonać samodzielnie?

Komentujcie 🙂

Exit mobile version