Pozycjonowanie strony w Google – wtyczki WordPress

Pozycjonowanie strony w Google wykonanej w systemie WordPress, nie jest trudne, gdyż system ten jest już wyposażony choćby w przyjazne linki, które ustawiamy w Ustawienia – Ustawienia bezpośrednich odnośników. Domyślnie mamy prosty odnośnik np: https://blog.stronnet.pl/?p=123 – odnośnik ten jest tak skonstruowany, aby przekazywać niezbędne parametry do poprawnego wyświetlenia strony. Po ? mamy parametry, które nic nam nie mówią, dla systemu są ważne, dla użytkownika nie koniecznie. Jeśli ten sam adres zmienimy na https://blog.stronnet.pl/przykladowy-wpis/ – to mamy przyjazny odnośnik, który jest zrozumiały dla systemu, a przede wszystkim dla użytkownika i robota indeksującego stronę.

Kolejne mechanizmy pozycjonowania strony w Google, które są już w WordPressie to budowa wpisów oraz atrybuty alt i title. Atrybut alt to alternatywny tekst opisujący zawartość obrazka, a title to tytuł załączonego zdjęcia bądź grafiki. Wpisy natomiast są tak skonstruowane, że zawierają tytuł w postaci nagłówka h1 co jest zgodne z technikami SEO. Każdy wpis powinien również zawierać opis w meta tag description. Opis ten może zawierać 160 znaków, większa ilość nie jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki czasami używają tych opisów, aby poinformować odwiedzających o zawartości strony, zanim w nią klikną. Jeśli mamy wpis, który zawiera wystarczającą ilość tekstu, robot indeksujący stronę sam wybierze odpowiedni fragment i wyświetli w wynikach wyszukiwania pomijając tag description. Dla stron i wpisów gdzie brak treści lub jest jej mało, powinniśmy tworzyć opisy, w tym celu potrzebna nam będzie dodatkowa funkcjonalność, która zrealizujemy instalując wtyczki do pozycjonowania i optymalizacji strony.

Można by wymienić inne funkcjonalności wtyczek SEO, ale to już zrobimy dla podanych najpopularniejszych. Więc zaczynamy 🙂

Pozycjonowanie strony w Google za pomocą wtyczek

All in One SEO Pack

Wtyczka, którą zdecydowanie polecam, gdyż spełnia wszystkie najważniejsze elementy optymalizacji, a co za tym idzie również ułatwi sprawne pozycjonowanie strony w Google.

Choć wtyczka ta została stworzone w 2007 roku, to nadal jest najczęściej pobierana. Wtyczka jest na bieżąco aktualizowana i jest kompatybilna z PHP 7 w 100%. Pisząc ten wpis ostatnia aktualizacja wtyczki była 3 tygodnie temu.

wtyczka All in One SEO Pack
Wtyczka All in One SEO Pack

Funkcje wtyczki:

 • Mapa stron XML.
 • Wsparcie Google Analytics.
 • Wsparcie SEO dla własnych typów postów.
 • Zaawansowane kanoniczne adresy URL.
 • Przekierowanie załączonych stron do postu macierzystego.
 • Automatyczna optymalizacja tytułów dla Google i innych wyszukiwarek.
 • Generowanie meta tagów.
 • Kontrola zdublowanych danych znajdowanych na stronach i wpisach.

Korzystając z All in One SEO Pack możesz dla każdego wpisu nadpisać tytuł i ustawić opis korzystając z formularza znajdującego się w dole strony, a dla starszych wpisów i stron w wygodny sposób, nie edytując ich, na liście gdzie po zainstalowaniu tej wtyczki pojawiają się dodatkowe pola Tytuł SEO oraz Opis SEO.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, o tej wtyczce, odsyłam do wpisu Wtyczka optymalizacji strony WordPress All in One SEO Pack

Yoast SEO

Wtyczka, która ma podobną funkcjonalność jak All in One SEO Pack, dlatego nie należy korzystać z nich obu, by nie zduplikować choćby mata danych.

wtyczka Yoast SEO
Wtyczka Yoast SEO

Rok powstania tej wtyczki to 2008, tylko rok później niż wcześniej opisywana wtyczka.

Wtyczka Yoast SEO pomaga w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Funkcjonalności jakie posiada to:

 • Szablony meta tytułów i opisów.
 • Mapa strony XML.
 • Optymalizacja słów kluczowych.
 • Dostosowanie treści na inne platformy dodając dane schema.org
 • Kontrola przestarzałych treści.
 • Pełna kontrola nad menu nawigacyjnym witryny.
 • Automatycznie ustawiane kanoniczne adresy URL, aby uniknąć powielania treści.

Korzystając z Yoast SEO, tworząc wpis lub stronę możesz wpisać słowo kluczowe lub frazę, dla których chcesz uzyskać lepszy wynik wyszukiwania. Wtyczka sprawdza wpisaną treść, pod kątem używanych słów kluczowych, tak aby były umieszczone w tekście wystarczająco często, i we właściwych miejscach. Dla doświadczonego blogera taka funkcjonalność nie będzie potrzebna, a należy pamiętać, że każda zainstalowana wtyczka spowalnia szybkość wczytywania się strony. Dlatego jak dla mnie All in One SEO Pack jest lepszą wtyczką do optymalizacji SEO, ponieważ zawiera niezbędne elementy, niebędącą przy tym nadmiarowa. Wtyczka do optymalizacji powinna usprawniać system WordPress, tak aby strona na nim oparta dawała jeszcze lepsze wyniki w wyszukiwarkach. Optymalizacja SEO strony internetowej to jeden z wielu czynników wpływających na jakość strony. Jeśli zaniedbamy pozostałe, to optymalizacja i tak nie przyniesie pożądanych efektów.

Squirrly SEO

Wtyczka, którą polubią osoby początkujące w technikach optymalizacji i pozycjonowania. Brak jednak polskiej wersji językowej może co niektórych zniechęcić.

wtyczka pozycjonowanie strony w Google Squirrly SEO
Wtyczka Squirrly SEO

Jak działa wtyczka?

Po wpisaniu słowa kluczowego dla wybranego wpisu raportuje jak Google widzi Twoją stronę i co musisz zrobić, aby przenieść ją górę w wynikach wyszukiwania.

Wtyczka podaje wskazówki jak tworzyć pełnowartościowy wpis na blogu, jak umieszczać w treści słowa kluczowe i ich odpowiedniki, tak jednak aby nie przesadzić z nasyceniem tych słów. Sprawdza znaczniki nagłówków, pogrubienia oraz kursywy, zlicza liczbę słów, tak aby tekst był wystarczająco długi. Aktualne zalecenia, co do długości tekstu na stronie internetowej to około 1000-1500 słów. W WordPress w nowym edytorze dla wpisów i stron, w lewym górnym rogu mamy znak i – informacje o strukturze treści, gdzie można odczytać ile mamy słów w treści, nagłówków, akapitów i bloków. Mamy również zarys dokumentu, co również usprawni pisanie. W starszej wersji edytora, informacje o ilości słów na stronie znajdowały się w lewym dolnym rogu.

Pisząc tekst na stronę internetowa, należy pamiętać przede wszystkim tym, aby tekst był dzielony na części. Należy stosować strukturę hierarchiczną, rozwijać wątek, dzieląc go na mniejsze części, każdą z nich rozpocząć od nagłówka niższego stopnia.

Pozycjonowanie strony w Google, a stan WordPress-a

Bez względu na to, którą wtyczkę wybierzesz, należy pamiętać o jej aktualizacji. Wszystkie przedstawione propozycje, można wykorzystać w wersji darmowej jak i płatnej. Testując je pamiętaj, że nie mogą one działać równocześnie. Po wybraniu najbardziej odpowiedniej, pozostałe należy usunąć.

WordPress po ostatniej aktualizacji wdrożył mechanizm badania witryny pod kątem bezpieczeństwa. W kokpicie można zobaczyć czy w witrynie występują krytyczne problemy. Jeśli tak to należy je rozwiązać jak najszybciej, aby poprawić wydajność i bezpieczeństwo strony. Jednym z takich problemów są nieaktywne wtyczki oraz niezaktualizowane. Starajmy się więc nie przesadzać z ilością dodatkowych funkcjonalności na stronie i instalujmy tylko niezbędne wtyczki.

Jeśli jesteś początkujący w tematyce SEO, oraz interesuje Cię pozycjonowanie strony w Google, zaglądnij do Optymalizacja witryn pod kątem wyszukiwarek (SEO) – przewodnik dla początkujących.

Zapraszam również do mojego poradnika, w którym zdradzam 15 zasad Jak podnieść pozycje w Google

Miło mi, że jeszcze tu jesteś, może chciałbyś, chciałabyś coś dodać do tego artykułu? Jeśli masz doświadczenie z inną wtyczką do optymalizacji oraz pozycjonowania strony, bądź masz własne zdanie na temat tych wymienionych, podziel się swoimi wrażeniami wpisując komentarz.

Profesjonalny Hosting
Scroll to Top